Gyakori vizelési inger

Szinte mindenkivel előfordult már, hogy rövid időközönként vizelési ingere támadt. Akik egészségük megőrzése miatt nagy mennyiségű ásványvizet fogyasztanak, vagy baráti társaságban nyakalják a sört, ne csodálkozzanak, ha mielőbb szeretnék kideríteni, merre rejtőzik a WC. Bármennyire meglepő, ennek az állapotnak is van orvosi elnevezése: elsődleges gyakori vizelés, vagyis primer poliúria. A sűrű vizelés hátterében azonban gyakran valamely belső szerünk nem megfelelő működése áll. Ilyenkor másodlagos, szekunder poliúriáról beszélünk (1.)

Amennyiben a vérben egyes keringő ionok vagy a cukor szintje a kívánatosnál magasabb, a szervezet a fölöslegtől igyekszik megszabadulni. A vizeletképződés első fázisában a vesék úgynevezett szűrletet készítenek, ennek mennyisége a többszöri áthaladás miatt eléri a napi 150-180 litert (2.). Bőven van tehát kapacitás nagyobb mennyiségű vizelet képzésére, ami értelemszerűen gyakori vizeléshez vezet.

Elsősorban idősekben tapasztaljuk, hogy statikai okok és a szív nem kielégítő működése miatt napközben a szervezetben, főként a végtagokban folyadékretenció lép fel. Az így összegyűlt feleslegtől a szervezet éjjel igyekszik megszabadulni. A helyzetet a nappal alkalmazott vizelethajtók javíthatják, melyek természetesen szintén sűrű vizelési ingerhez vezethetnek.

Más szervek nem megfelelő működése is megnyilvánulhat abban, hogy sűrű vizelési inger alakul ki. A prosztata, a húgyhólyag, a vesék mellett az érrendszer, az idegrendszer, a hormontermelő szervek, az anyagcsere nem megfelelő működése és öröklött tényezők is okozhatják, ha sűrű vizelési inger lép fel. Lelki megterhelés vagy várandósság szintén vezethet sűrű vizeléshez. (3,4, 5.).

Az okok tehát szerteágazóak, ezek egy részét – például folyadékfogyasztási szokásainkat – mi magunk tudjuk szabályozni. A látszólag ok nélkül kialakuló sűrű vizelés hátterének tisztázása orvosi feladat. Ne titkoljuk el, ha valamilyen gyógyszert szedünk. Nem egyedül a vizelethajtók hatására alakul ki gyakori vizelés. Szintén fontos információ, hogy éjjel vagy nappal van gyakran vizeletünk, egy-egy vizelés során bőséggel ürül-e vizelet vagy a mennyiség csekély, jelentkezik-e csípő érzés, változott-e a vizelet szaga, színe.

Sokat segíthetünk tehát orvosunknak azzal, ha pontosan elmondjuk panaszainkat, beszámolunk étkezési, folyadékfogyasztási szokásainkról és gyógyszereinkről. Amennyiben 50 évnél idősebb férfiak vagyunk, nem lepődjünk meg rajta, ha a gyakori vizelési inger hátterében végül a prosztata jóindulatú megnagyobbodása fog igazolódni.

Irodalom:

1./ R. Kotagiri et al: Primary Polydipsia, July 31, 2021. (www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562251/)

2./ https://hu.the-health-site.com/renal-function-776

3./ K. Moorte et al: Disorders of water balance (Clin Med 2003;3:28–33)

4./ K. Lithgow: Polyuria: A Pathophysiologic Approach (Can. J. Gen. Int. Med, Volume 12 , Issue 2, 2017)

5./ J. Weiss: Nocturia: Focus on Etiology and Consequences (Reviews in Urology Vol. 14 No. 3-4, 2012)

Amennyiben bármely tünetet észleli magán, azonnal forduljon urológus szakemberhez. A különböző betegségek időben történő felismeréséhez vegyen részt rendszeresen urológiai szűrésen.